AKTUELNOSTI

ODRŽANA 2. REDOVNA SJEDNICA KŠCZ TK U 2012. GODINI

Tuzla, 02.04.2012. godine

U Tuzli je 02.04.2012. godine održana 2. redovna sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite TK u 2012. godini. Na sjednici je razmatran slijedeći dnevni red:
1. Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 1. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini i svečane sjednice povodom obilježavanja 1. marta - Dana CZ 2012. godine
2. Izvještaj o korištenju sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2011. godini
3. Informacija o realizaciji naredbi FŠCZ na području Tuzlanskog kantona za vrijeme proglašenog stanja prirodne nesreće u FBiH od 04.02. do 22.02.2012. godine
4. Informacija o realizaciji naredbi KŠCZ na području Tuzlanskog kantona za vrijeme proglašenog stanja prirodne nesreće u TK od 05.02. do 22.02.2012. godine
5. Informacija o poduzetim preventivnim mjerama na otklanjanju ili smanjenju opasnosti od poplava na području Tuzlanskog kantona
6. Informacija o poduzetim preventivnim mjerama na sprečavanju pojave klizišta i odrona na području Tuzlanskog kantona
7. Program obilježavanja 4. aprila/travnja - Međunarodnog dana borbe protiv mina
8. Tekuća pitanja


Nakon što su usvojili Zapisnik sa 1. redovne sjednice KŠCZ u 2012. godini i svečane sjednice povodom obilježavanja 1. marta - Dana CZ 2012. godine, direktor KUCZ i načelnik KŠCZ Zdenko Tadić upoznao je članove KŠCZ sa Izvještajem o korištenju sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2011. godini. Izvještaj je bez primjedbi usvojen.

Razmatrajući Informacije o realizaciji naredbi FŠCZ i KŠCZ, te Informacije o poduzetim preventivnim mjerama na otklanjanju ili smanjenju posljedica poplava i sprečavanju pojave klizišta na području TK, KŠCZ je zaključio da se navedene informacije usvoje i dostave FŠCZ, svim OŠCZ na području TK i načelnicima općina, kako bi se kontinuirano nastavile aktivnosti na sprečavanju i smanjenju posljedica pojava poplava i kl.izišta.

KŠCZ je usvojio program obilježavanja 4. aprila/travnja - Međunarodnog dana borbe protiv mina i odobrio iznos od 1.000 KM za troškove suorganiziranja obilježavanja 4. aprila.

Pod tekućim pitanjima razmatran je zahtjev Crvenog križa/krsta Tuzlanskog kantona za finansijsku podršku u suorganizaciji kantonalnog takmičenja iz pružanja prve pomoći. KŠCZ je zaključio da se donošenje odluke prolongira za slijedeću sjednicu štaba.


Potpisan Sporazum o preuzimanju državnih službenika između MUP TK-a i KUCZ Tuzla

Tuzla, 28.03.2012. godine
Ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona Bego Gutić i direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla Zdenko Tadić potpisali su danas, u prostorijama MUP TK-a, Sporazum o preuzimanju državnih službenika iz drugog organa državne službe, kojim se reguliše preuzimanje u radni odnos četiri državna službenika – inspektora zaštite od požara iz MUP TK-a u Kantonalnu upravu civilne zaštite na iste ili slične poslove. Potpisivanju navedenog Sporazuma, prisustvovali su i v.d. policijski komesar TK-a Fadil Šljivić, sekretar MUP TK-a Hajrudin Imširović i sekretar Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla Izudin Karić. (www.muptk.ba)


U toku proteklog vikenda zabilježeno 87 intervencije na gašenju požara na području TK

Tuzla, 26.03.2012. godine
U toku proteklog vikenda zabilježeno je ukupno 87 intervencija vatrogasnih jedinica na gašenju požara na području Tuzlanskog kantona, i to u nedjelju 30, u subotu 32 i u petak 25 intervencija.
Uglavnom je riječ o požarima na niskom rastinju i šumama.
Pregled po općinama: Banovići 5, Gradačac 4, Gračanica 4, Kalesija 7, Lukavac 18, Srebrenik 10, Tuzla 26, Živinice 13.
Svi požari su lokalizirani i ugašeni. U gašenju pojedinih požara učestvovali su i mještani. U većem šumskom požaru u reonu Jajići-Zolje, općina Kalesija, požar je zahvatio oko 100 dunuma šume, a u požaru je izgorio krov jedne napuštene kuće.


MINSKA NESREĆA

Tuzla, 19.03.2012. godine

Dana 18.03.2012. godine oko 15,45 sati od dežurnog u OC MUP-a TK primljena informacija o minskoj nesreći, na prodručju općine Lukavac, u kojoj su dvije osobe izgubile život. Nesreća se desila u naselju Đurići, pored puta Cerik – Rosulje, kada su prilikom sječe drveta dva lica aktivirala eksplozivnu napravu. Prema informacijama iz PS Lukavac, nesreća se desila oko 12,30 sati. Tijela nastradalih sa mjesta nesreće izvukli su pripadnici Federalnog/kantonalnog "B" tima civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a Tuzla. Nesreća se desila na prostoru koje je obilježeno kao minsko polje, koje se nalazi u neposrednoj blilzini deminirane površine koja je predata na upotrebu prošle godine.


U toku protekla 24 sata zabilježeno 89 intervencije na gašenju požara na području TK

Tuzla, 19.03.2012. godine

U toku protekla 24 sata zabilježeno je 89 intervencije VJ na gašenju požara niskog rastinja i šuma na području Tuzlanskog kantona. U ovim požarima pričinjena je znatana materijalna šteta na šumskim dobrima i poljoprivrednim površinama. Nije bilo povrijeđenih osoba.
Općina Banovići: Dana 18.03.2012. godine, VJ Banovići je imala 6 intervencija na gašenju požara niskog rastinja i to: Omazići, Mušići, Željova, Borovac, Breškica, ul Radenska.
Općina Čelić: Prema izvještaju iz OSCZ Čelić, na području ove općine u toku proteklog vikenda izbio je šumski požar koji je obuhvatio površinu od cca 20 ha, požar nije lokalizovan i širi se prema Oboru.
Općina Gračanica: VJ Gračanica je imala 13 intervencija na gašenju požara niskog rastinja.
Općina Kalesija: VJ općine Kalesija je imala 15 intervencija na gašenju požara, i to: jedna štala u Gornjim Vukovijama, jedna štala u Donjim Vukovijama, jedna vikendica u Donjim Raincima, i ostalo su šumski požari u Gojčinu, Miljanovcima, Kikačima i Jelovom brdu te nisko rastinje Kalesija centar.
Općina Gradačac: VJ Gradačac je imala 6 intervencija na gašenju požara niskog rastinja i to: Čelikovača, ul. Zlatnih Ljiljana, Srnice 2x, Jasenica i Vida.
Općina Kladanj: VJ Kladanj je imala 2 intervencije na gašenju požara i to: nisko rastinje Tarevo, i šumski požar Noćajevići izgorelo 5-6 dunuma šume (crnogorična).
Općina Lukavac: VJ Lukavac je imala 7 intervencija na gašenju šumskih požara i to: Šikulje, Puračić, Kruševica, Devetak, Rosulje, Gnojnica, pomoćni objekat Preline.
Općina Srebrenik: VJ Srebrenik je imala 12 intervencija na gašenju požara i to:stambeni objekat u Srebreniku, šumski požari Majevica, Huremi, Vrelo, Previle 2x, Palešići, nisko rastinje: Donji Srebrenik, Gornji Srebrenik, Srebrenik, Litve, Huremi.
Općina Tuzla: VJ Tuzla je imala 19 intervencija na gašenju požara niskog rastinja i to: Gudelj, Kiseljak-Poljana, Grabovica x2, Kula, Pasci, Pašabunar, Borić, Kozlovac, Rasovac, Srednja Lipnica x3, Siporex, Ši selo, Simin Han, Solina, Novo Naselje, Desetine, Prokopac.
Općinski štab CZ Tuzla je na jučerašnjoj vanrednoj sjednici, razmatrajući aktuelno stanje protivpožarne zaštite, donio Naredbu o zabrani paljenja korova i rastinja radi obavljanja proljetnih poljoprivrednih radova na području općine Tuzla.
Općina Živnice: IVJ RMU Đurđevik je imala 7 intervencija na gašenju požara niskog rastinja i to: Priluk, gradsko groblje, Karaula, Odžak, Đurđevik, Dubrave, Krivača.

Uzimajući u obzir veliki broj registrovanih požara posljednjih dana na području TK uslijed paljenja korova, suhe trave i otpada od strane građana, do kojih dolazi prilikom obavljanja poljoprivrednih radova, Kantonalna uprava civilne zaštite koristi priliku da još jednom upozori građane da izazivanjem požara čine krivično djelo izazivanja opće opasnosti, propisano Krivičnim zakonom FBiH, ugrožavajući živote ljudi, javnu i privatnu imovinu.

Dana 17.03.2012. godine registrovanoje 82 požara a dana 16.03.2012. godine ukupno 38 intervencija.

Kantonalna uprava civilne zaštite Tuzla još jednom upozorava javnost na preduzimanje preventivnih mjera u zaštiti od požara:
1. Fizička i pravna lica treba strogo da se pridržavaju svih propisanih preventivnih mjera kod spaljivanja korova, suhe trave, lišća poljoprivrednih i drugih otpadaka, kao i prilikom loženja vatre na otvorenom prostoru.
2. Nosioci zaštite od požara (organi uprave, institucije, pravna lica i građani) treba da preduzimaju sve preventivne mjere propisane Planovima zaštite od požara.
3. Vlasnici ili korisnnici šuma, kao i organi uprave nadležni za šume i šumsko zemljište, treba da preduzimaju sve mjere propisane zakonskim i podzakonskim aktima iz oblasti šumarstva.
4. Nadležni inspekcijski organi treba da, u okviru inspekcijskog nadzora, provode sve mjere propisane zakonskim i podzakonskim aktima iz oblasti šumarstva i zaštite od požara.


VLADA TK USVOJILA IZVJEŠTAJ O RADU KUCZ U 2011. GODINI I PROGRAM RADA ZA 2012. GODINU

Tuzla, 15.03.2012. godine

Danas je održana 36. redovna sjednica Vlade Tuzlanskog kantona, na kojoj je između ostalih, razmatrala Izvještaj o radu Kantonalne uprave civilne zaštite za 2011. i Program rada Uprave u 2012. godini.

Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je danas Izvještaj o radu Kantonalne uprave civilne zaštite za 2011. i Program rada Uprave u 2012. godini. Sagledavajući rad Uprave u toku 2011. godine, pored redovnih poslova koji su najdirektnije vezani za zaštitu i spašavanja, deminiranje i zaštita od neeksplodiranih ubojnih sredstava zauzimaju posebno mjesto. Kantonalna uprava civilne zaštite je, kao i ranije, imala jednu od vodećih uloga u svim akcijama koje su vođene na nivou kantona, a odnosile su se na segment zaštite i spasavanja od neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS) na području Tuzlanskog kantona. Koordiniranje i praćenje realizacija zadataka na polju neutralisanja neeksplodiranih i minskoeksplozivnih ubojitih sredstava, kao i operacija manuelnog čišćenja, tehničkog izviđanja i obilježavanja rizičnih površina na području Tuzlanskog kantona su poslovi i zadaci koji su obilježili ovaj izvještajni period. Svi ovi gore navedeni poslovi i zadaci realizirani se preko tima civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a i timova OS BiH kao i drugih domaćih i stranih kompanija-organizacija. Tokom 2011. godine, i pored svih preduzetih mjera upozoravanja na minsku opasnost dogodilo se 10 minskih nesreća, u kojima su stradali civili (6 osoba je smrtno stradala, a 12 osoba je povrijeđeno). U 3 deminerske nesreće od kojih se jedna desila na području općine Gradačac, 2 deminera su smrtno stradala, a 2 su ranjena. Do sada je u BiH stradalo 108 deminera, od čega 43 smrtno. Sve civilne nesreće desile su se u obilježenim područjima, a najčešći razlozi koji dovode do nesreća su nepoštivanje minskih upozorenja i svjestan ulazak u sumnjiva područja zbog lova ili sječe šume. Prema podacima sa kojima raspolaže Kantonalna uprava civilne zaštite Tuzla, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, do kraja 2011.godine, dogodilo se preko 200 minskih nesreća, na području svih općina Tuzlanskog kantona, u kojima je smrtno stradalo 116, a teže i lakše ranjena 132 osobe.
Kako se navodi u Izvještaju, poslije 2010. godine i katastrofalnih poplava praćenih velikim brojem klizišta, proglašenjem stanja prirodne nesreće na općinama i u dva navrata na područu cijelog Tuzlanskog kantona, te konačnom štetom od oko 40 miliona konvertibilnih maraka, 2011. godina je bila relativno "mirna". O prošloj godini nije bilo proglašenja stanja prirodne ili neke druge nesreće ni u jednoj općini i aktivnosti u oblasti zaštite i spašavanja bile su u najvećoj mjeri posvećene saniranju poslijedica, preventivnim aktivnostima na vodotocima i daljnoj primjeni propisa i izgradnje sistema zaštite i spašavanja.
Kada su u pitanju aktivnosti koje Uprava planira realizirati tokom tekuće, 2012. godine, u okviru normativno – pravnih poslova bit će urađena nova Odluka o postupku i kriterijima za dodjelu jednokratne novčane pomoći općinama Tuzlanskog kantona za otklanjanje šteta nastalih od prirodnih i drugih nesreća. U dijelu studijsko – analitičkih i stručno – operativnih poslova, a nakon izrade Procjene ugroženosti od požara i Plana zaštite od požara Tuzlanskog kantona, izvršit će se inoviranje Procjene ugroženosti od prirodnih i drugih nesreća područja Tuzlanskog kantona. Bit će dovršeni započeti poslovi i donesen Plan zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća Tuzlanskog kantona, dok će u okviru poslova deminiranja, na osnovu općinskih planova deminiranja i Informacija o rezultatima deminiranja na području Tuzlanskog kantona u 2011.godini biti urađena Lista prioriteta deminiranja na području Tuzlanskog kantona u 2012. godini.

Izvještaj o radu KUCZ za 2011. godinu


Program rada KUCZ za2012. godini


ODRŽANA SVEČANA SJEDNICA KŠCZ U POVODU 1. MARTA, DANA CIVILNE ZAŠTITE

Tuzla, 08.03.2012. godine

Za međunarodnu civilnu zaštitu 1. mart ima dvostruku važnost, jer je 1. marta 1972. godine stupio na snagu Statut međunarodne organizacije za civilnu zaštitu, internacionalni dokument s područja humanitarnog prava, koji je registriran pri Sekretarijatu Ujedinjenih naroda u skladu s Poveljom UN-a. Sljedećeg je dana počela djelovati Međunarodna organizacija za CZ, kao međuvladina organizacija. Civilna zaštita u svijetu i u nas je oblik organiziranja, pripremanja i sudjelovanja građana, pravnih osoba, državnih upravnih tijela i jedinice lokalne samouprave i uprave radi zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara. Zadaće Civilne zaštite su prvenstveno socijalne i civilne prirode.
Obilježavajući 1. mart, danas je u Plavoj sali BKC Tuzla održana svečana sjednica Kantonalnog štaba civilne zaštite. Sjednica je obilježena na veoma visokom nivou, uz prisustvo velikog broja visokih gostiju.
Dan civilne zaštite je prilika da se istaknutim pojedincima i organizacijama za uloženi rad, zalaganje i ostvarene rezultate u zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća dodjele odgovarajuća priznanja i nagrade civilne zaštite.
Uz prigodan umjetnički program, koji su u prepunoj Plavoj Sali izveli učenici Srednje muzičke škole iz Tuzle, gostima su se prije podjele priznanja, obratio načelnik KŠCZ Zdenko Tadić.

U povodu Dana civilne zaštite, 1. marta 2012. godine, Kantonalni štab civilne zaštite je donio Odluku o dodjeli priznanja i nagrada pravnim licima i pojedincima za doprinos u oblasti zaštite i spašavanja na području Tuzlanskog kantona.

Zlatna značka civilne zaštite, za izuzetne rezultate u radu na organiziranju, opremanju i jačanju sistema zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća dodjeljena je gospodinu Safetu Fazliću iz Kalesije.

Pismena pohvala civilne zaštite dodjeljena je sudionicima pokazne vježbe struktura civilne zaštite „Pomoć građanima u nesreći“ koja je održana u martu 2011. godine, u povodu Međunarodnog dana CZ:
- Profesionalna vatrogasna jedinica Tuzla
- Teritorijalna vatrogasna jedinica Kalesija,
- Profesionalna vatrogasna jedinica Srebrenik
- Policijska stanica Zapad PU Tuzla MUP-a TK
- Tim prve medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla
- Volonterski tim prve pomoći crvenog križa općine Tuzla
- Volonterski tim prve pomoći crvenog križa općine Banovići
- Federalni/Kantonalni tim civilne zaštite za deminiranje i uklanjanje NUS-a
- Kantonalni operativni centar civilne zaštite Tuzla
- Industrijsko vatrogasno društvo rudnika "Đurđevik"

Dan civilne zaštite je prilika da se istaknu i pohvale i općinske službe civilne zaštite. Za ukupan doprinos unapređenja sistema zaštite i spašavanja na svojoj općini, svakako zaslužuju da se pohvale:
- Općinska služba civilne zaštite Srebrenik
- Općinska služba civilne zaštite Gračanica

Zahvalnica civilne zaštite dodjeljene su:
-
Radio televizija Tuzlanskog kantona
- Radio televizija SLON
-
Informativno tehnički centar Tuzla Federalne televizije
-
Humanitarna organizacija "Pro Vita" Mostar
-
Regionalni ured BH MAC-a Tuzla – Odjel za osiguranje kvaliteta pri deminiranju
- Gospodin Dino Čolić iz Gračanice

Novčana nagrada:
Dobrovoljni davaoc krvi, gospodin Husein Duraković iz Tuzle, koji je najdragocijeniju tečnost do sada darovao 114 puta.

Dobitnicima priznanja i nagrada civilne zaštite upućujemo iskrene čestitke.


VLADA TK USVOJILA INFORMACIJU O PODUZETIM AKTIVNOSTIMA U VRIJEME PROGLAŠENJA STANJA PRIRODNE NESREĆE NA PODRUČJU TK OD 05.02. DO 22.02.2012.

Tuzla, 05.03.2012. godine

Danas je održana 35. redovna sjednica Vlade Tuzlanskog kantona, na kojoj je između ostalih, razmatrana Informacija o poduzetim aktivnostima u vrijeme proglašenja stanja prirodne nesreće na području Tuzlanskog kantona uzrokovane velikim snježnim padavinama i niskim temperaturama u periodu od 05.02.2012. do 22.02.2012. godine.

Informacija



ČESTITKA U POVODU 1. MARTA

U povodu 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, svim građanima BiH, u ime uposlenika u Kantonalnoj upravi civilne zaštite i u svoje ime, upućujem iskrene čestitke.

Ujedno koristim priliku da svim uposlenicima u strukturama civilne zaštite čestitam 1. mart, Dan civilne zaštite.


Direktor KUCZ


Mr. sci. Zdenko Tadić


6